Få de efterspurgte kompetencer
På data- og kommunikationsuddannelsen er der bl.a. computerteknologi, design af avancerede netværk og programmering på menuen. Du lærer at udvikle, opbygge og vedligeholde it-systemer og udvikler kompetencer, som er efterspurgt af virksomheder i hobetal.

Hvad lærer jeg på uddannelsen?
Du kommer på hjemmebane i programmering, informationsteknologi, operativsystemer samt netværk og fejlfinding. Du bliver også undervist i fag som matematik, fysik, engelsk.
It-supporter eller datatekniker?
Undervejs vælger du, om du vil uddanne dig til it-supporter eller til datatekniker med speciale i enten programmering eller infrastruktur.

Kan jeg læse videre?
Ja, du kan bl.a. videreuddanne dig til automationsteknolog, it-teknolog, datamatiker og multimediedesigner.
Du kan også tage mekanikeruddannelsen som en EUX - så får du, ud over dit svendebrev, også en studentereksamen og mulighed for at læse videre på universitetet.

Gode praktikmuligheder
Du har rigtig gode muligheder for at finde en praktikplads. Har du brug for hjælp, kan vi hjælpe med praktikpladssøgningen, og vi samarbejder også hele tiden med virksomheder om at skabe endnu flere praktikpladser.
Her kan du tage uddannelsen
Adresse
Telegrafvej 9
2750 Ballerup
Transportmuligheder
Skolen ligger 7 minutter i bus fra Ballerup station.
Bus 143 og 144 kører næsten til døren.
Find vej

Adresse
Stæhr Johansens Vej 5
2000 Frederiksberg
Transportmuligheder
Skolen ligger lige ved Fasanvej Metro, og bus 4A kører næsten til døren.
Vi har også parkeringskælder og cykelparkering, som er let at komme til.

Adresse
Campus Lyngby
Gyrithe Lemches Vej 14
2800 Kgs. Lyngby
Transportmuligheder
Busserne 300S og 182 stopper tæt ved skolen.

-
Ansøgningsfrist
Få styr på tilmeldingsfrister og startdatoer på erhvervsuddannelserne.Om tilmelding -
Adgangskrav
Adgangskravene afhænger af, hvor gammel du er, og hvornår du afsluttede folkeskolen.Læs om adgangskrav -
Opbygning
Hvordan er en erhvervsuddannelse opbygget? Skal du starte på grundforløb 1 eller grundforløb 2?Se mere om opbygning
Spørgsmål til uddannelsen?

Lonny Grønning
