TEC - Teknisk Erhvervsskole Center| Teknisk Erhvervsskole Center
Nordre Fasanvej 27 | 2000 Frederiksberg
Kontakt os på telefon: 38 17 70 00| 38 17 70 00  Fax os på nummer: 38 17 71 06 | 38 17 71 06
Skriv en email til: tec@tec.dk| tec@tec.dk    
Klik her for at få teksten læst op via adgangforalle.dk| Læs siden op
 English version | Vælg Sprog
Klik her for at skifte skriftstørrelse| Skift størrelse
Klik her for at få et overblik over indholdet via vores sitemap| Sitemap
| Søg
Klik for at søge
Kontakt os| Kontakt os Del denne side med dine venner eller kollegaer| Del med andre Tip en ven om denne side| Tip en ven Print denne side| Print
Du er her: TEC > Erhvervsuddannelser > Transport og Logistik > Chaufføruddannelsen

Chaufføruddannelsen

Chaufføruddannelsen

Fælles for specialerne inden for Chaufføruddannelsen er kørslen med store køretøjer. Som Godschauffør skal du kunne udføre kørselsopgaver med forskellige godstyper i sættevogne/vogntog, med lastbilmonteret kran samt transportere farligt gods i emballager og tanke. Kranføreren varetager forekommende arbejdsopgaver med lastbilmonterede og mobile kraner. Som Renovationschauffør skal du kunne klare operationelle arbejdsopgaver i renovations- og affaldsvirksomheder. Flyttechauffører beskæftiger sig med at pakke, emballere og håndtere inventar - flytninger kan ske både inden for landets grænser og til /fra udlandet.

Tankbilchauffører arbejder især med operationelle arbejdsfunktioner i forbindelse med tanktransporter, herunder transport af flydende stoffer og af materialer i pulverform, mens du som Lastbilchauffør får en grundlæggende viden om transport af gods. Som Kørselsdisponent står du for den daglige drift og disponering og arbejder med kvalitetsstyring.

Specialer
Uddannelsen har følgende trin og specialer:
Lastbilchauffør og specialerne Godschauffør, Kranfører, Renovationschauffør, Tankbilchauffør, Flyttechauffør og Kørselsdisponent.

Kontakt os
Ole Wedel-Brandt
Vejleder
Tlf:3817 7307
Fakta
Varighed: Uddannelsen til Chauffør med speciale tager 3 år, heraf de 47½ uger på skole. Uddannelsen til Lastbilchauffør tager 1 år og 6 måneder med 34 uger på skole, og uddannelsen til Kørselsdisponent tager 4 år, hvoraf 62½ uger er på skole.
Adgangskrav: 9. klasse
Undervisningssted: Hvidovre
Kan jeg læse videre: Du kan videreuddanne dig til Transportlogistiker.
Økonomi: SU og lærlingeløn
Nye hold begynder: Løbende
Brochurer og Undervisningsplaner
Bekendtgørelse
Lokalt Uddannelsesudvalg
Klik her for at komme tilbage til toppen Tilbage til toppen Sidst opdateret:11. jan 2010 af Carsten Eliassen © TEC 2009 Privatlivspolitik